Athény I.

08.06.2024

Athény stojí za návštěvu, vždycky. Nejkrásnější - alespoň pro mě - jsou tak od listopadu do dubna,

Knih, online průvodců, aplikací a videí o Athénách je k dispozici nepočítaně a mnohé určitě stojí za shlédnutí nebo přečtení - níže tedy najdete jen má oblíbená místa, na která se znovu a znovu vracím. Na všechno ostatní je tu Lonely Planet, athenslover.com nebo třeba Matt Barett - odkazy na různé zdroje najdete i v textu níže.

Acropolis - je to na kopci, je tam moc lidí, pořád se tam motá jeřáb... ale je to krásné. Přestože vždycky remcám, že tam jdu naposledy, už jsem se tam vyškrabala alespoň čtyřikrát. Nejkrásnější to ovšem bylo v prosinci  2017 - skoro žádní lidé, asi skoro 20 stupňů a neuvěřitelně modrá obloha. Věci se ale mění a pokud na Acropolis vyrazíte, kupte si vstupenky na určitý čas předem - od dubna 2024 se Vám totiž může stát, že pokud přijdete bez vstupenky, budete si muset počkat, na volný "slot". Než na Acropolis vyrazíte, určitě si něco přečtěte - Kromě Parthenonu zde najete i další stavby, které stojí za pozornost - ať už jsou to Propylaje, Erechteion nebo Herodovo divadlo

Plaka je nestarší Athénská čtvrť, rozkládá se kolem severního svahu Acropolis - přibližně mezi ulicí Makrygianni a Antickou Agorou (Ancient Agora). Je to část Athén, kterou navštívit musíte, protože mimo Acropolis, Agory, Hadriánova oblouku a spousty dalších pamětihodností, právě tady najdete hospůdky a taverny na schodech vedoucích k Acropolis, které se střídají s malými kostelíky, obchůdky, pouličními muzikanty a vůbec vším, co Vám namíchá ten správný athénský zážitek. A je Plaka turistická? Jasně, že je... pokud se chcete davům turistů vyhnout, přijeďte v zimě, určitě to stojí za to. Krásné jsou zde i Velikonoce, kdy se ve všech kostelících konají mše a zpěv se nese celými Athénami. Chce to ovšem  vyhnout se rokům, kdy se ortodoxní Velikonoce shodují s katolickými - to bývá docela narváno.

Anafiotika  se nachází hned vedle čtvrti Plaka a její historie se začala psát kolem roku 1840, kdy dělníci z ostrova Anafi stavěli královský palác (nachází se na náměstí Syntagma, a od roku 1943 zde sídlí parlament). Okolí Acropole jim připomínalo jejich ostrov a tak si zde postavili vesničku, ve které si díky malým, bílým domkům a úzkým klikatým uličkám budete připadat jako uprostřed Kyklad. Vesničku prý stavěli vždy mezi západem a východem slunce, protože podle Otomanských pravidel když bylo něco postaveno v této době, stal se dům i pozemek majetkem toho, kdo jej postavil. Slyšela jsem ovšem několik verzí, tak kdo ví.  Anafiotika je  jedno z mála míst, kde nenajdete žádné obchody ani restaurace, a i prodej domků je v podstatě nemožný. Z původní vesničky zbylo jen 45 domků, zbytek vzal zasvé kolem roku 1950 v rámci archeologického průzkumu, ale i tak je moc krásná.

Areopagus nebo taky Mars Hill je jeden ze sedmi athénských pahorků a jeden z těch menších, takže vylézt na něj není problém - jde vlastně o skálu, na kterou se dostanete po železných schodech. Naskytne se Vám z něj ovšem nádherný výhled na Athény, na Acropoli a taky na západ slunce - někdy mám pocit, že se tam na něj schází půlka Athén - stojí ovšem za to. Mimochodem - chce to alespoň trošku rozumné boty, v žabkách bych tam nelezla, protože skála klouže jako čert. Totéž ostatně platí pro Anafiotika a Acropolis.

Monastiraki

Psiri

Syntagma

National Garden



Koukaki

Ulice Adrianou prochází jí nejstarší athénská ulice, Adrianou se záplavou obchůdků se vším možným a nemožným. Kdykoli píšu o téhle ulici, musím zmínit kouzelný obchůdek s tak trošku jinými suvenýry, Forget Me Not. V ulici Adrianou a přilehlých uličkách je i spoustu jiných úžasných věcí a ještě víc tak trošku... kýčů... ale kde ne 

Monastiraki

Psiri

Syntagma

National Garden



Na závěr pár praktických informací

Doprava, jak z letiště, tak z Piraea taxíkem nebo metrem - viz. sekce doprava. Autobusy jsem vyzkoušela jen několikrát a pokud se v Athénách nevyznáte, tak bych je moc nedoporučila - totéž se týká tramvají. 

Ubytování: obvykle se snažím bydlet v Koukaki, pokud je všude plno, tak Monastiraki nebo Psiri - tam ale bývá dost hlučno. Zvlášť od jara do podzimu bývají hotely, byty a vůbec všechny ubytovací kapacity dost plné, takže čím dál tím víc spoléhám na booking.com. Doporučení na vyzkoušené hotely najdete v dalším článku.